Vishay/Dale RLR20C3403FRBSL
RLR20C3403FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3403FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3403FRBSL.pdf
Availability of RLR20C3403FRBSL
QUANTITY
RLR20C3403FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3403FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3403FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3403FRBSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C3403FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3403FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C3403FRBSL
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MCP2.8 GEH 21P datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
AM60501-501-56 WIRE GD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf