Vishay/Dale RLR20C3570FPR36
RLR20C3570FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3570FPR36
Brief Description
RES 357 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3570FPR36.pdf
Availability of RLR20C3570FPR36
QUANTITY
RLR20C3570FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3570FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C3570FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3570FPR36
Related LinksRLR20C3, RLR20C3570FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3570FPR36 Details Description
Related parts for RLR20C3570FPR36
RES 357 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 50V X7R 9SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 7BIT 100K 14TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT23 datasheet.pdf