Vishay/Dale RLR20C36R0GRBSL
RLR20C36R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C36R0GRBSL
Brief Description
RES 36 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C36R0GRBSL.pdf
Availability of RLR20C36R0GRBSL
QUANTITY
RLR20C36R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C36R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C36R0GRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C36R0GRBSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C36R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C36R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C36R0GRBSL
CAP CER 10000PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO BASED ST7260/L6924U datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 360MA 730 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC/28VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A TO220F datasheet.pdf