Vishay/Dale RLR20C36R0GRR36
RLR20C36R0GRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C36R0GRR36
Brief Description
RES 36 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C36R0GRR36.pdf
Availability of RLR20C36R0GRR36
QUANTITY
RLR20C36R0GRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C36R0GRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C36R0GRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C36R0GRR36
Related LinksRLR20C3, RLR20C36R0GRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C36R0GRR36 Details Description
Related parts for RLR20C36R0GRR36
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SIDACTOR BI 130V 150A DO214 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR R/A datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 42W STER 56TQFN datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 160POS GOLD datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf