Vishay/Dale RLR20C36R5FRRSL
RLR20C36R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C36R5FRRSL
Brief Description
RES 36.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C36R5FRRSL.pdf
Availability of RLR20C36R5FRRSL
QUANTITY
RLR20C36R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C36R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C36R5FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C36R5FRRSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C36R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C36R5FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C36R5FRRSL
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411 datasheet.pdf
IC CAR RADIO TUNER 80-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
SET FOR PANEL MOUNTING datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 40POS datasheet.pdf