Vishay/Dale RLR20C3740FMRSL
RLR20C3740FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3740FMRSL
Brief Description
RES 374 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3740FMRSL.pdf
Availability of RLR20C3740FMRSL
QUANTITY
RLR20C3740FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3740FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3740FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3740FMRSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C3740FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3740FMRSL Details Description
Related parts for RLR20C3740FMRSL
CONN MINI-D 80POS R/A RECPT datasheet.pdf