Vishay/Dale RLR20C3901FMB14
RLR20C3901FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3901FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3901FMB14.pdf
Availability of RLR20C3901FMB14
QUANTITY
RLR20C3901FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3901FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C3901FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3901FMB14
Related LinksRLR20C3, RLR20C3901FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3901FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C3901FMB14
RES SMD 220K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLEXO WRAP 2" BLACK 25' datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 85A TO220AB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 600MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
330UF 50V 10X16 datasheet.pdf