Vishay/Dale RLR20C3903GRB14
RLR20C3903GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3903GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3903GRB14.pdf
Availability of RLR20C3903GRB14
QUANTITY
RLR20C3903GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3903GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C3903GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3903GRB14
Related LinksRLR20C3, RLR20C3903GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3903GRB14 Details Description
Related parts for RLR20C3903GRB14
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf