Vishay/Dale RLR20C3903GRB14
RLR20C3903GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3903GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3903GRB14.pdf
Availability of RLR20C3903GRB14
QUANTITY
RLR20C3903GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3903GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C3903GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3903GRB14
Related LinksRLR20C3, RLR20C3903GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3903GRB14 Details Description
Related parts for RLR20C3903GRB14
HEADER OPEN .018"DIA .300 8POS datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 1700V 32A 190W TO247AD datasheet.pdf
CONN SKT 100POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-5000 PSI datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 60-120V datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
LJT 55C 55#22D PIN RECP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf