Vishay/Dale RLR20C4303GPB14
RLR20C4303GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4303GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 430K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4303GPB14.pdf
Availability of RLR20C4303GPB14
QUANTITY
RLR20C4303GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4303GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C4303GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)430k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4303GPB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C4303GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4303GPB14 Details Description
Related parts for RLR20C4303GPB14
CONN HDR 4POS VERT KEY-Y 30GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 4DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 200KSPS 12WLP datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf