Vishay/Dale RLR20C4640FRB14
RLR20C4640FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4640FRB14
Brief Description
RES 464 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4640FRB14.pdf
Availability of RLR20C4640FRB14
QUANTITY
RLR20C4640FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4640FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C4640FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4640FRB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C4640FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4640FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C4640FRB14
CONN RING 3/0 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 69A DPAK datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf