Vishay/Dale RLR20C4700GPB14
RLR20C4700GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4700GPB14
Brief Description
RES 470 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4700GPB14.pdf
Availability of RLR20C4700GPB14
QUANTITY
RLR20C4700GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4700GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C4700GPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4700GPB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C4700GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4700GPB14 Details Description
Related parts for RLR20C4700GPB14
RES SMD 442 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/S datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COLLAR datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf