Vishay/Dale RLR20C4700GPB14
RLR20C4700GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4700GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4700GPB14.pdf
Availability of RLR20C4700GPB14
QUANTITY
RLR20C4700GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4700GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C4700GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4700GPB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C4700GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4700GPB14 Details Description
Related parts for RLR20C4700GPB14
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 40VC SOT23-3L datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf