Vishay/Dale RLR20C47R5FMB14
RLR20C47R5FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C47R5FMB14
Brief Description
RES 47.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C47R5FMB14.pdf
Availability of RLR20C47R5FMB14
QUANTITY
RLR20C47R5FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C47R5FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C47R5FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C47R5FMB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C47R5FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C47R5FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C47R5FMB14
JUMPER-H1503TR/A3049W/X 6" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADR 13POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6KA DISC 13MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V NP0 1812 datasheet.pdf