Vishay/Dale RLR20C47R5FRB14
RLR20C47R5FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C47R5FRB14
Brief Description
RES 47.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C47R5FRB14.pdf
Availability of RLR20C47R5FRB14
QUANTITY
RLR20C47R5FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C47R5FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C47R5FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C47R5FRB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C47R5FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C47R5FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C47R5FRB14
IC DAS 16BIT 4CH 200KSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSURE 3U 75HP 314MM HEAVY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf