Vishay/Dale RLR20C49R9FRB14
RLR20C49R9FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C49R9FRB14
Brief Description
RES 49.9 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C49R9FRB14.pdf
Availability of RLR20C49R9FRB14
QUANTITY
RLR20C49R9FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C49R9FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C49R9FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C49R9FRB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C49R9FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C49R9FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C49R9FRB14
JUMPER-H1507TR/A3048L/H1505TR 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 20POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 120/240VAC datasheet.pdf