Vishay/Dale RLR20C4R42FRR36
RLR20C4R42FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4R42FRR36
Brief Description
RES 4.42 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4R42FRR36.pdf
Availability of RLR20C4R42FRR36
QUANTITY
RLR20C4R42FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4R42FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C4R42FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4R42FRR36
Related LinksRLR20C4, RLR20C4R42FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4R42FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C4R42FRR36
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 12MLF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 42A TO268 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
TRANS L-BAND LDMOS 500W SOT539A datasheet.pdf