Vishay/Dale RLR20C5102GPRSL
RLR20C5102GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5102GPRSL
Brief Description
RES 51K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5102GPRSL.pdf
Availability of RLR20C5102GPRSL
QUANTITY
RLR20C5102GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5102GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C5102GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5102GPRSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C5102GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5102GPRSL Details Description
Related parts for RLR20C5102GPRSL
ADAPTER DB15S RJ45/FEM 8 CONTACT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2-BIT UNIDIR 8SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 1KW 230V datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.940" 3MM 2LD datasheet.pdf