Vishay/Dale RLR20C51R0GMRSL
RLR20C51R0GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C51R0GMRSL
Brief Description
RES 51 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C51R0GMRSL.pdf
Availability of RLR20C51R0GMRSL
QUANTITY
RLR20C51R0GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C51R0GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C51R0GMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C51R0GMRSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C51R0GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C51R0GMRSL Details Description
Related parts for RLR20C51R0GMRSL
CAP FILM 3300PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TXRX T1/J1/E1 4CHAN 208-PBGA datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V/20V MINI6 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 30-60V 700MA datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf