Vishay/Dale RLR20C5231FRBSL
RLR20C5231FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5231FRBSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5231FRBSL.pdf
Availability of RLR20C5231FRBSL
QUANTITY
RLR20C5231FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5231FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C5231FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5231FRBSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C5231FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5231FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C5231FRBSL
RES SMD 14.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP 70MF -20% +80% 3.3V SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 16"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
SGE1510-2-1830L-5000C datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG42 datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP OCT D POS 20SOIC datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-38PF 750V THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf