Vishay/Dale RLR20C5232FRB14
RLR20C5232FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5232FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5232FRB14.pdf
Availability of RLR20C5232FRB14
QUANTITY
RLR20C5232FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5232FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C5232FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5232FRB14
Related LinksRLR20C5, RLR20C5232FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5232FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C5232FRB14
CONN COMMONING BAR 4POS TIN datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
DOT MATRIX LABEL VINYL 2.00 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf