Vishay/Dale RLR20C5232FRB14
RLR20C5232FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5232FRB14
Brief Description
RES 52.3K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5232FRB14.pdf
Availability of RLR20C5232FRB14
QUANTITY
RLR20C5232FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5232FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C5232FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5232FRB14
Related LinksRLR20C5, RLR20C5232FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5232FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C5232FRB14
HEAT SHRINK TFE POLY 12AWG 4' datasheet.pdf
CONN RSV 1.6 RF 9POS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96VC SMC datasheet.pdf
TERMINAL SCREW METRIC HORZ BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 10POS 3' datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 5% 100VDC datasheet.pdf