Vishay/Dale RLR20C5233FRBSL
RLR20C5233FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5233FRBSL
Brief Description
RES 523K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5233FRBSL.pdf
Availability of RLR20C5233FRBSL
QUANTITY
RLR20C5233FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5233FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C5233FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5233FRBSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C5233FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5233FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C5233FRBSL
TERMINAL LOCKWASHER LUG #6 ANGLE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT CMOS 5V 48LFCSP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
D4GL-2EFA-A4 datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf