Vishay/Dale RLR20C5601GRBSL
RLR20C5601GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5601GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5601GRBSL.pdf
Availability of RLR20C5601GRBSL
QUANTITY
RLR20C5601GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5601GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C5601GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5601GRBSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C5601GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5601GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C5601GRBSL
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
OSC XO 109.64MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.8A TO277A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 43A TO220-3 datasheet.pdf
VARISTOR 35V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3066-F datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf