Vishay/Dale RLR20C5603GMBSL
RLR20C5603GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5603GMBSL
Brief Description
RES 560K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5603GMBSL.pdf
Availability of RLR20C5603GMBSL
QUANTITY
RLR20C5603GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5603GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C5603GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5603GMBSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C5603GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5603GMBSL Details Description
Related parts for RLR20C5603GMBSL
IC OPAMP DIFF 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM R6 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
1AMP 700V AC FERRULE 10 X 38MM datasheet.pdf