Vishay/Dale RLR20C5903FMB14
RLR20C5903FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5903FMB14
Brief Description
RES 590K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5903FMB14.pdf
Availability of RLR20C5903FMB14
QUANTITY
RLR20C5903FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5903FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C5903FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5903FMB14
Related LinksRLR20C5, RLR20C5903FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5903FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C5903FMB14
FIXED IND 4.2UH 6.5A 7.4 MOHM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOP datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
KEYPAD 20BTN 5X4 COMMON BUS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf