Vishay/Dale RLR20C5R10GRR36
RLR20C5R10GRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5R10GRR36
Brief Description
RES 5.1 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5R10GRR36.pdf
Availability of RLR20C5R10GRR36
QUANTITY
RLR20C5R10GRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5R10GRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C5R10GRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5R10GRR36
Related LinksRLR20C5, RLR20C5R10GRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5R10GRR36 Details Description
Related parts for RLR20C5R10GRR36
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
PROCESSOR MODULE FOR PIC16C432 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-2M PREWIRED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 15 Position datasheet.pdf