Vishay/Dale RLR20C5R11FRRE6
RLR20C5R11FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5R11FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5R11FRRE6.pdf
Availability of RLR20C5R11FRRE6
QUANTITY
RLR20C5R11FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5R11FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C5R11FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5R11FRRE6
Related LinksRLR20C5, RLR20C5R11FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5R11FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C5R11FRRE6
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED AMBER/YLW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG/CHRGR NARROW VDC 24TQFN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 210MA 1.1 OHM datasheet.pdf
Connector Header 37 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MINI CIRC BREAKER LOCKOUT DEVICE datasheet.pdf
RES 120K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf