Vishay/Dale RLR20C6042FRRSL
RLR20C6042FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6042FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6042FRRSL.pdf
Availability of RLR20C6042FRRSL
QUANTITY
RLR20C6042FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6042FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C6042FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6042FRRSL
Related LinksRLR20C6, RLR20C6042FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6042FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C6042FRRSL
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 32TQFN datasheet.pdf
TIMER RESET MEM 12H 115VAC BASE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf