Vishay/Dale RLR20C62R0GRB14
RLR20C62R0GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C62R0GRB14
Brief Description
RES 62 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C62R0GRB14.pdf
Availability of RLR20C62R0GRB14
QUANTITY
RLR20C62R0GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C62R0GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C62R0GRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C62R0GRB14
Related LinksRLR20C6, RLR20C62R0GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C62R0GRB14 Details Description
Related parts for RLR20C62R0GRB14
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TAPE UHMW POLY FILM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
BACKSHELL FOR FI SERIES datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 8POS datasheet.pdf