Vishay/Dale RLR20C6490FPBSL
RLR20C6490FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6490FPBSL
Brief Description
RES 649 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6490FPBSL.pdf
Availability of RLR20C6490FPBSL
QUANTITY
RLR20C6490FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6490FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C6490FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6490FPBSL
Related LinksRLR20C6, RLR20C6490FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6490FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C6490FPBSL
RES METAL OX 5W 75 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 145MA 1.49 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf