Vishay/Dale RLR20C6802GPRSL
RLR20C6802GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6802GPRSL
Brief Description
RES 68K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6802GPRSL.pdf
Availability of RLR20C6802GPRSL
QUANTITY
RLR20C6802GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6802GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C6802GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6802GPRSL
Related LinksRLR20C6, RLR20C6802GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6802GPRSL Details Description
Related parts for RLR20C6802GPRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf