Vishay/Dale RLR20C68R0GMB14
RLR20C68R0GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C68R0GMB14
Brief Description
RES 68 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C68R0GMB14.pdf
Availability of RLR20C68R0GMB14
QUANTITY
RLR20C68R0GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C68R0GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C68R0GMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C68R0GMB14
Related LinksRLR20C6, RLR20C68R0GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C68R0GMB14 Details Description
Related parts for RLR20C68R0GMB14
IC FPGA 136 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL SW 4096X4096 144-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 35A 0.42 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM LOCKING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 90.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf