Vishay/Dale RLR20C68R0GMRSL
RLR20C68R0GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C68R0GMRSL
Brief Description
RES 68 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C68R0GMRSL.pdf
Availability of RLR20C68R0GMRSL
QUANTITY
RLR20C68R0GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C68R0GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C68R0GMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C68R0GMRSL
Related LinksRLR20C6, RLR20C68R0GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C68R0GMRSL Details Description
Related parts for RLR20C68R0GMRSL
TRIMMER 20K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
RM 12 REC. 6 POS. W/SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.1A datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
INDICATOR NEON BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 5.7" TFT 24V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 CLR 36X6" datasheet.pdf
MICRO 15C S 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf