Vishay/Dale RLR20C68R0GPB14
RLR20C68R0GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C68R0GPB14
Brief Description
RES 68 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C68R0GPB14.pdf
Availability of RLR20C68R0GPB14
QUANTITY
RLR20C68R0GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C68R0GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C68R0GPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C68R0GPB14
Related LinksRLR20C6, RLR20C68R0GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C68R0GPB14 Details Description
Related parts for RLR20C68R0GPB14
CAP CER 3300PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 4:5 5V LP 28SSOP datasheet.pdf
TAPE POLY .24"X25' BLACK/WHITE datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf