Vishay/Dale RLR20C68R0GRR36
RLR20C68R0GRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C68R0GRR36
Brief Description
RES 68 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C68R0GRR36.pdf
Availability of RLR20C68R0GRR36
QUANTITY
RLR20C68R0GRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C68R0GRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C68R0GRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C68R0GRR36
Related LinksRLR20C6, RLR20C68R0GRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C68R0GRR36 Details Description
Related parts for RLR20C68R0GRR36
DOOR STEEL 34.75X19.33" BE/GY datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SO datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 13MM 6.69" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf