Vishay/Dale RLR20C6980FRRE6
RLR20C6980FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6980FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6980FRRE6.pdf
Availability of RLR20C6980FRRE6
QUANTITY
RLR20C6980FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6980FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C6980FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6980FRRE6
Related LinksRLR20C6, RLR20C6980FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6980FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C6980FRRE6
CAP CER 470PF 250VAC X7R 2211 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
TRANSF CURRENT GP .22"OPENING PC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 88A D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf