Vishay/Dale RLR20C6981FMB14
RLR20C6981FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6981FMB14
Brief Description
RES 6.98K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6981FMB14.pdf
Availability of RLR20C6981FMB14
QUANTITY
RLR20C6981FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6981FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C6981FMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6981FMB14
Related LinksRLR20C6, RLR20C6981FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6981FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C6981FMB14
CLIPS CBL MANAGMNT 1.62"X2.5"3PC datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 50mA, 500mA Lighting 10-DFN (3x2) datasheet.pdf
CONN TERM SOCKET 14-16AWG CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RND SPACER #10 POLYSTYRENE 20MM datasheet.pdf