Vishay/Dale RLR20C69R8FRB14
RLR20C69R8FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C69R8FRB14
Brief Description
RES 69.8 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C69R8FRB14.pdf
Availability of RLR20C69R8FRB14
QUANTITY
RLR20C69R8FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C69R8FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C69R8FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C69R8FRB14
Related LinksRLR20C6, RLR20C69R8FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C69R8FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C69R8FRB14
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
PAC-FJTS-HE40-V0-3M datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.0V SSOT24-4 datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf