Vishay/Dale RLR20C6R49FRBSL
RLR20C6R49FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6R49FRBSL
Brief Description
RES 6.49 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6R49FRBSL.pdf
Availability of RLR20C6R49FRBSL
QUANTITY
RLR20C6R49FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6R49FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C6R49FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6R49FRBSL
Related LinksRLR20C6, RLR20C6R49FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6R49FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C6R49FRBSL
ADAPTER 20-TSSOP FLASH PROM datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V SMD datasheet.pdf