Vishay/Dale RLR20C7502FRB14
RLR20C7502FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C7502FRB14
Brief Description
RES 75K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C7502FRB14.pdf
Availability of RLR20C7502FRB14
QUANTITY
RLR20C7502FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C7502FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C7502FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C7502FRB14
Related LinksRLR20C7, RLR20C7502FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C7502FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C7502FRB14
RES SMD 33 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 301.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRL SWITCH OCT W/SPI 32SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM datasheet.pdf