Vishay/Dale RLR20C7R68FRRE6
RLR20C7R68FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C7R68FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.68 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C7R68FRRE6.pdf
Availability of RLR20C7R68FRRE6
QUANTITY
RLR20C7R68FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C7R68FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C7R68FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C7R68FRRE6
Related LinksRLR20C7, RLR20C7R68FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C7R68FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C7R68FRRE6
RES SMD 6.04M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 25C P 18" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 1.6A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf