Vishay/Dale RLR20C8201GMRE6
RLR20C8201GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8201GMRE6
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8201GMRE6.pdf
Availability of RLR20C8201GMRE6
QUANTITY
RLR20C8201GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8201GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C8201GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8201GMRE6
Related LinksRLR20C8, RLR20C8201GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8201GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C8201GMRE6
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DDR3 4GB SODIMM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 100MA 20.7 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf