Vishay/Dale RLR20C8201GRBSL
RLR20C8201GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8201GRBSL
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8201GRBSL.pdf
Availability of RLR20C8201GRBSL
QUANTITY
RLR20C8201GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8201GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C8201GRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8201GRBSL
Related LinksRLR20C8, RLR20C8201GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8201GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C8201GRBSL
RES 8.06M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 7SEG .56" SGL 585NM YLW CC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP5T 250MA 125V datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VRT SHLD 6POS AU/SN datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 15 OLIVE datasheet.pdf
SITE LICENSE 10GB ETH MAC ECP2 datasheet.pdf
F BK 40/100 PRE-ASSEMBLED CBL datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf