Vishay/Dale RLR20C8251FRB14
RLR20C8251FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8251FRB14
Brief Description
RES 8.25K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8251FRB14.pdf
Availability of RLR20C8251FRB14
QUANTITY
RLR20C8251FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8251FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C8251FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8251FRB14
Related LinksRLR20C8, RLR20C8251FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8251FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C8251FRB14
RES SMD 26.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT DL 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 4.5-18VIN 2.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.400" UNIV datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 7/8" datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf