Vishay/Dale RLR20C8252FPRSL
RLR20C8252FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8252FPRSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8252FPRSL.pdf
Availability of RLR20C8252FPRSL
QUANTITY
RLR20C8252FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8252FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C8252FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8252FPRSL
Related LinksRLR20C8, RLR20C8252FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8252FPRSL Details Description
Related parts for RLR20C8252FPRSL
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH 2.0/EDR CLASS1 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf
762 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC datasheet.pdf