Vishay/Dale RLR20C82R5FRBSL
RLR20C82R5FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C82R5FRBSL
Brief Description
RES 82.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C82R5FRBSL.pdf
Availability of RLR20C82R5FRBSL
QUANTITY
RLR20C82R5FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C82R5FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C82R5FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C82R5FRBSL
Related LinksRLR20C8, RLR20C82R5FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C82R5FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C82R5FRBSL
IC FLASH 32MBIT 50MHZ 86TSOP datasheet.pdf
KIT CAP CERAMIC HI CAP MLCC SMD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 41.8MM CHASSIS datasheet.pdf
SIREN 6-16VDC 2.0KHZ/4.0KHZ BRCK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/ORG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 164POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S 12" WHT JACKS datasheet.pdf