Vishay/Dale RLR20C8450FRRSL
RLR20C8450FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8450FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 845 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8450FRRSL.pdf
Availability of RLR20C8450FRRSL
QUANTITY
RLR20C8450FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8450FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C8450FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8450FRRSL
Related LinksRLR20C8, RLR20C8450FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8450FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C8450FRRSL
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS 0.156 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 279MA 3.63 OHM datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
330UF 35V 10.5X23 105C RAD datasheet.pdf