Vishay/Dale RLR20C84R5FRB14
RLR20C84R5FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C84R5FRB14
Brief Description
RES 84.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C84R5FRB14.pdf
Availability of RLR20C84R5FRB14
QUANTITY
RLR20C84R5FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C84R5FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C84R5FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C84R5FRB14
Related LinksRLR20C8, RLR20C84R5FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C84R5FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C84R5FRB14
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 18" datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf