Vishay/Dale RLR20C9090FPBSL
RLR20C9090FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C9090FPBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C9090FPBSL.pdf
Availability of RLR20C9090FPBSL
QUANTITY
RLR20C9090FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C9090FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C9090FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C9090FPBSL
Related LinksRLR20C9, RLR20C9090FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C9090FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C9090FPBSL
SURGE SUPP 120V BIDIR 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY .1-10SEC 120VAC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ TO220-7 datasheet.pdf
HEADER 3POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC BRIDGE 3PH 160A 1000V MTK datasheet.pdf